Accomplishments

2017 Taiwan Invitational US-Debate Championship Results

Schools Participated or Represented:

  1. SIS-Surabaya Intercultural School (Indonesia)
  2. LJHS-Lishan Junior High School (Hong Kong)
  3. BJHS-Binjiang Junior High School (China)
  4. DIS=Dominican Bilingual School
  5. FPS=Fuhsing Private School 復興實驗高級中學
  6. HSN=The Affiliated Senior High School of National Taiwan Normal University
    國立臺灣師範大學附屬高級中
  7. IBST=International Bilingual School – Tainan
  8. ICT-Ivy Collegiate Academy, in Taichung
  9. KCB=Kang Chiao Bilingual School . 康橋雙語學校
  10. KSS=Kuei Shan School
  11. MAB=Morrison Academy Bethany
  12. MAT=Morrison Academy Taichung 
  13. OLP=Our Lady Of Providence Girls’ High School
    新北市崇光女子高級中
  14. PAS=Pacific American School 
  15. SMG=Stella Matutina Girls’ High School  in Taichung 台中市曉明女中 
  16. TAS=Taipei American School
  17. TJH=Tianmu Junior High School 天母國中
  18. TMDS=Taipei Municipal Dazhi School 大直高級小學
  19. TYAS-Taoyuan American School

Policy Debate Winners:

  • Champion (1st) – TAS Brandon Chen/ Allen Huang
  • Finalist (2nd) – PAS Bryan Ying/ Alyssa Chuang
  • Semi Finalist (3rd) – TAS Kelly Phil/ Brian Hsiao
  • Semi Finalist (3rd) – PAS Salina Kuo/ Max Chen

Policy Debate Top 5 Seeds in Prelim

  1. TAS Brandon Chen/ Allen Huang (4:1)
  2. TAS Kelly Phil/ Brian Hsiao (4:1)
  3. PAS Salina Kuo/ Max Chen (2:3)
  4. PAS Bryan Ying/ Alyssa Chuang (2:3)
  5. PAS Arthur Chen/ Jason Liu (2:3)

Policy Debate Top 5 Speakers

  1. TAS Kelly Phil
  2. TAS Brandon Chen
  3. TAS Allen Huang
  4. PAS Salina Kuo
  5. PAS Bryan Ying

DSCN8668

DSCN8663

31985

DSCN8669-3

DSCN8075

More Pictures in ADL FB Albums:

Winners

General Pictures

Debate Round Pictures

LD Debate Winners:

  • Champion (1st) – IBST Vivian Chiu
  • Finalist (2nd) – IBST Arun Kaathac
  • Semi Finalist (3rd) – DIS Ginny Hwang
  • Semi Finalist (3rd) – IBST Kyle Liu

LD Debate Top 5 Seeds in Prelim

  1. LD-DIS 03 Ginny Hwang (5:0)
  2. LD-IBT 06 Vivian Chiu (4:1)
  3. LD-IBT 05 S. Arunmolhi Kaarthik (3:2)
  4. LD-IBT 07 Kyle Liu (2:3)
  5. LD-MAB 01 Ashley Rehn (2:3)

LD Debate Top 5 Speakers

  1. LD-IBT 07 Kyle Liu
  2. LD-IBT 06 Vivian Chiu
  3. LD-IBT 05 Arun Kaathac
  4. LD-DIS 03 Ginny Hwang
  5. LD-MAB 01 Ashley Rehn

3198231980

DSCN8525DSCN8527

DSCN8064

More Pictures in ADL Facebook:

Winners

General Pictures

Debate Round Pictures

Open PF Debate Winners

  • Champion (1st) – TAS/MAT Kristina Yang/ Benson Lin
  • Finalist (2nd) – TAS Mckenzie Engen/ Andrew Xu
  • Semi Finalist (3rd) – MAT Kevin Chen/ Eric Chang
  • Semi Finalist (3rd) – KCB Eudora Chi/ Yvonne Kuo
  • Quarter Finalist (4th) – HSN/KCB Yvette Tseng/ Fiona Kao
  • Quarter Finalist (4th) – KMC/KCB Eddie Wang/ Calvin Chao
  • Quarter Finalist (4th) – OLP/KCB Cynthia Lin/ Jenny Kuo
  • Quarter Finalist (4th) – IBT Eric Wang/ Cynthia Chen
  • Octo Finalist (5th) – IBT Christopher Chen/ Jeffrey Cheng
  • Octo Finalist (5th) – KCB Aaron Richard Soong/ Sean Chen
  • Octo Finalist (5th) – KCB Ian Wang/ Alonso Chang
  • Octo Finalist (5th) – FPS/TAS Ethan Tai/ Andrew Tsang
  • Octo Finalist (5th) – TAS Jessica Chen/ Darren Fang
  • Octo Finalist (5th) – SIS Park Min Sung/ Gary Othniel Wijaya
  • Octo Finalist (5th) – MAB Raphael Shu/ Bertina Lin
  • Octo Finalist (5th) – ICT John An/ Anabelle Chen

Open PF Top 10 Seeds in Prelim 

  1. OPF-FPS 05/OPF-TAS 05 Ethan Tai/Andrew Ching Chung Tsang (5:0)
  2. OPF-TAS 21 Mckenzie Engen/Andrew Xu (5:0)
  3. OPF-HSN 02/ OPF-KCB 02 Yvette Tseng/Fiona Kao (4:1)
  4. OPF-MAT 15/OPF-TAS 15 Benson Lin/Kristina Yang (4:1)
  5. OPF-TAS 16 Jessica Chen/Darren Fang (4:1)
  6. OPF-KCB 01 Calvin Chao/Eddie Wang (3:2)
  7. OPF-KCB 03 Eudora Chi/Yvonne Kuo (3:2)
  8. OPF-MAB 13 Raphael Shu/Bertina Lin (3:2)
  9. OPF-MAT 14 Kevin Cheng/ Eric Chang (3:2)
  10. OPF-ICT 17 John An/Anabelle Chen (3:2)

Open PF Top 20 Speakers    

  1. OPF-MAT 14        Chien-Jen (Kevin) Cheng
  2. OPF-MAT 14        Eric Chang
  3. OPF-TAS 21        Mckenzie Engen
  4. OPF-TAS 05        Andrew Ching Chung Tsang
  5. OPF-IBT 19        Cynthia Chen
  6. OPF-FPS 05        Ethan Tai
  7. OPF-MAB 13        Bertina Lin
  8. OPF-KMC 01        Eddie Wang
  9. OPF-KCB 10        Alonso Chang
  10. OPF-MAB 13        Raphael Shu
  11. OPF-IBT 20        Jeffrey Cheng
  12. OPF-TAS 15        Kristina Yang
  13. OPF-SIS 06        Park Min Sung
  14. OPF-HSN 02        Yvette Tseng
  15. OPF-KCB 02        Fiona Kao
  16. OPF-KCB 01        Calvin Chao
  17. OPF-TAS 21        Andrew Xu
  18. OPF-SIS 07        Franklin Wibisono
  19. OPF-ICT 17        John An
  20. OPF-ICT 17        Anabelle Chen

S__51691559.jpg

DSCN8678

DSCN8631.JPG

DSCN8642

31992

DSCN8335

DSCN8054

More Pictures in ADL Facebook:

Winners

Top Speakers

General Pictures

Debate Round Pictures

Novice PF Debate Winners

  • Champion (1st) – TAS Warren Huang/ Ray Wang
  • Finalist (2nd) – TAS Brendan Wang/ Usho Watanabe
  • Semi Finalist (3rd) – SIS Park Si Eon/ Shafira Dwi Putri
  • Semi Finalist (3rd) – TAS Sehwan Park/ Noah Huang
  • Quarter Finalist (4th) – SIS Park Young Eon/ Park Shin Yeong
  • Quarter Finalist (4th) – IBT Daniel Lin/ Sam Liu
  • Quarter Finalist (4th) – IBT Nethursari Rapchake
  • Quarter Finalist (4th) – IBT Felicia Kuo/ Grethen Wang
  • Octo Finalist (5th) – CHI/ Jerry Zhang/William Li
  • Octo Finalist (5th) – TAS Micah Wang/ Nathan Sung
  • Octo Finalist (5th) – SIS Ryu Soo Yoon/Kim Sang Ha
  • Octo Finalist (5th) – SIS Cheryn Hamadi/Masha Kathleen Sjahandi
  • Octo Finalist (5th) –  SIS Lawrence Ang/Sua Han
  • Octo Finalist (5th) –  KSS/KCB Sienna Chien/Curtis Ko
  • Octo Finalist (5th) –  KCB Chi-Chun Hsi (Dora)/Hsin-Yun Chang (Vanilla)
  • Octo Finalist (5th) –  KCB Frederick Wu/ Keelan Tseng

Novice PF Top 10 Seeds in Prelim

  1. NPF-TAS 13 Warren Huang/Ray Wang (5:0)
  2. NPF-TAS 14 Micah Wang/Nathan Sung (4:1)
  3. NPF-KCB 04 Frederick Wu/Keelan Tseng (4:1)
  4. NPF-IBT 17 Felicia Kuo/Grethen Wang (4:1)
  5. NPF-IBT 15 Nethusari Rapchake/Chia-Ho Lin (4:1)
  6. NPF-SIS 22 Ryu Soo Yoon/Kim Sang Ha (4:1)
  7. NPF-IBT 16 Daniel Lin/Sam Liu (3:2)
  8. NPF-SIS 21 Park Si Eon/Shafira Dwi Putri (3:2)
  9. NPF-CHI 18 Jerry Zhang/William Li (3:2)
  10. NPF-SIS 20 Park Young Eon/Park Shin Yeong (3:2)

Novice PF Top 20 Speakers   

  1. NPF-IBT 15        Chia-Ho Lin
  2. NPF-IBT 16        Daniel Lin
  3. NPF-SIS 23        Masha Kathleen Sjahandi
  4. NPF-SIS 24        Sua Han
  5. NPF-SIS 23        Cheryn Hamadi
  6. NPF-CHI 18        William Li
  7. NPF-TAS 13        Warren Huang
  8. NPF-TAS 14        Nathan Sung
  9. NPF-IBT 16        Sam Liu
  10. NPF-SIS 21        Shafira Dwi Putri
  11. NPF-TAS 01        Sehwan Park
  12. NPF-TAS 14        Micah Wang
  13. NPF-IBT 17        Felicia Kuo
  14. NPF-KCB 04        Keelan Tseng
  15. NPF-CHI 18        Jerry Zhang
  16. NPF-SIS 20        Park Shin Yeong
  17. NPF-TAS 01        Noah Huang
  18. NPF-IBT 17        Grethen Wang
  19. NPF-IBT 15        Nethusari Rapchake
  20. NPF-TAS 02        Usho Watanabe

S__4096275

DSCN8709

DSCN8702

DSCN8693

31987

DSCN8347

DSCN8035

More Pictures in ADL Facebook:

Winners

Top Speakers

General Pictures

Debate Round Pictures

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s