2015 ADL Smart Debate Championship Results
Winners Recognized on ADL Facebook
Participated Schools
- DIS – Dominican International School
- FBS – Fuhsing Private School
- KCBS – Kang Chiao Bilingual School
- KSS – Kuei Shan School
- MAK – Morrison Academy Kaohsiung
- MAT – Morrison Academy Taichung
- TAS – Taipei American School
- TES – Taipei European School
- WBS – Wego Bilingual School
- 天母國小
- 士東國小
Champions – 1st Place
- KCBS KT (Fiona Kao & Yvette Tseng)
Finalists – 2nd Place
- KCBS CC (Hannah Cheng & Gina Cheng)
Semi-Finalists – 3rd Place
- TAS ChLi (Tiffany Chen & Amelia Lin)
- TAS ChLe (Reine Chang & Gloria Lee)
Quarter-Finalists: 4th Place
- KCBS CH (Wilson Chen & Gordan Huang)
- MAK ST (Yumi Sato & Gloria Tsai)
- TAS LW (Jeffrey Wang & Vincent Lee)
- MAK CL (Alex Lin & Warren Chen)
Octo-finalists: 5th Place
- MAT HT (Doris Tseng & Emily Huang)
- TAS TT (Graciana Tang & Megan Tang)
- MAT TY (Hansen Tsai & Kevin Yeh)
- KCBS Cheng/Kuo (Owen Kuo & Harry Cheng)
- MAT CL (Brian Chang & Wesley Lin)
- KSS WY (Curtis Wu & Blair Yu)
- KCBS KL (Cynthia Lin & Jenny Kuo)
- KSS/TES HD (Anthony Huang & Prince N. Dennis)
Speaker Awards
- Yumi Sato (MAK)
- Graciana Tang (TAS)
- Yvonne Kuo (KCBS)
- Jenny Kuo (KCBS)
- Prince N. Dennis (TES)
- Curtis Wu (KSS)
- Gordan Huang (KCBS)
- Harry Cheng (KCBS)
- Vincent Lee (TAS)
- Fiona Kao (KCBS)
2015 ADL Speech Championship Results
Grades 2-3 Storytelling Finalists
- Jason Hsiao (KCBS) – Gold Medalist
- Frederic Wu (KCBS) – Gold Medalist
- Keelan Tseng (KCBS) – Gold Medalist
- Derrick Lee (KSS) – Silver Medalist
- Victor Lee (TAS) – Silver Medalist
- Jonathan Hsieh (MAK) – Silver Medalist
- Rachel Lin (KCBS) – Silver Medalist
- Harrison Lee (LOC)– Silver Medalist
Grades 2-3 Storytelling Semifinalists
- Ryan Tsai (MAK) – Bronze Medalist
- Eason Kuo (KCBS) – Bronze Medalist
- Dean Chen (KCBS) – Bronze Medalist
- Joseph Wang (TAS) – Bronze Medalist
- Emily Lin (MAK) – Bronze Medalist
- Christie Huang (KCBS) – Bronze Medalist
- Allen Chen (TAS) – Bronze Medalist
- Daphne Ku (TAS) – Bronze Medalist
- Connor Lin (TAS) – Bronze Medalist
- Brian Wu (MAK) – Bronze Medalist
Grades 4-5 Storytelling Finalists
- Annabelle Wu (TAS) – Gold Medalist
- Charlotte Huang (MAT) – Silver Medalist
- Tiffany Chen (TAS) – Bronze Medalist
- Ryan Chen (MAT) – Bronze Medalist
Grades 3-4 Declamation Finalists
- Frederic Wu (KCBS) – Gold Medalist
- Keelan Tseng (KCBS) – Silver Medalist
- Eason Kuo (KCBS) – Bronze Medalist
- Ashley Kuo (MAT) – Bronze Medalist
Grades 5-6 Declamation Finalists
- Amelia Lin (TAS) – Gold Medalist
- Gloria Lee (TAS) – Silver Medalist
- Gordan Huang (KC) – Silver Medalist
- Laura Hwa (TAS) – Bronze Medalist
- Evelyn Huang (TAS) – Bronze Medalist
Grades 4-6 Original Oratory Finalists
- Ray Wang (TAS) – Gold Medalist
- Laura Hwa (TAS) – Silver Medalist
- Reine Chang (TAS) – Bronze Medalist
- Ruby Lee (LOC)– Bronze Medalist
Grade 5-6 Impromptu
- Jenny Kuo (KCBS) – Gold Medalist
- Graciana Tang (TAS) – Gold Medalist
- Emily Huang (MAT) – Silver Medalist
- Megan Tang (TAS) – Silver Medalist
- Wesley Lin (MAT) – Bronze Medalist
- Vincent Lee (TAS) – Bronze Medalist